24 czerwca 2026 r. Godzina 06:05.

Archiwum aktualności

Wiersze Grudzień
Gdy Bóg się rodzi

Jest taki dzień jedyny w roku,
kiedy na świecie panuje pokój.

Jeśli wyczyścisz swoje serce,
uporządkujesz uczuć kobierce.

Uronisz łzę i ze łzą w oku
poczujesz błogość, radość i spokój.

I w tej jedynej, cudownej chwili
w sercu Dziecina Boża kwili.

Poczujesz szczęście największe w świecie,
co sprawia Jezus Boże Dziecię.

I w mgnieniu oka coś w środku grzeje,
co sprawia, że się człowiek śmieje.

Zapłonie miłość i o to chodzi,
w ogniu miłości Bóg się rodzi!

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Luli, luli, la...

Jezu, proszę najgoręcej
racz nie gardzić moim sercem!

Boże Dziecię sercu bliskie,
z serca zrobię Ci kołyskę.

I wymoszczę ją miłością
i oddaniem i wiernością...

W sercu będę Cię kołysać
oraz pastorałki pisać.

Dusza zaśpiewa peany,
boś Ty Jezu Pan nad pany.

Podaruję Ci me serce.
Tylko Jezu nie płacz więcej!

Nie płacz nad losem człowieka,
ani nad tym co go czeka.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Świąteczna zaduma

Pan Jezus już swym narodzeniem
nauczał ludzkie Adama plemię.

Narodził się na chłodzie, mrozie.
Nie było miejsca w żadnej gospodzie.

Na narodzenie, na początek
wybrał stajenkę, dom niebożątek

Na świadków wybrał prostych pasterzy,
co uwierzyli jak należy.

A i dla królów była nauka.
Mieli daleko, musieli szukać.

I dziś Pan Jezus szuka miejsca.
Rodzi się w prostych i czystych sercach.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Białe Święta

Śnieg na dworze leży biały.
W domu bieluchne powały.

Biały obrus i opłatek.
Biała świeca, na dodatek.

Biały talerz. Łez strumienie
i białe czyste sumienie.

Biała dusza posprzątana
oczekują z niebios Pana.

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Odpust 11.11.2022
10 i 11 listopada b.r. odbyły się w naszym kościele uroczystości związane z Świętem Niepodległości naszej Ojczyzny oraz odpustem św. Marcina głównego patrona naszej parafii.
Uroczystościom na święto Niepodległości przewodniczył ks. prałat Kazimierz Wyrwa z Krakowa – on też głosił kazania w parafialny odpust. Sumę odpustowa odprawił nasz rodak ks. Stanisław Olejak z Młoszowej. Ks. Stanisław obchodzi w tym roku 50 – lecie kapłaństwa składamy Jubilatowi gratulacje, kwiaty i modlitwę. Wszystkim uczestnikom tych pięknych uroczystości składamy serdeczne podziękowanie. Ks. Proboszcz

Foto: Cecylia Puzon, Tomasz Tobiasz
Wiersze Listopad
Na cmentarzu

Cmentarz to ogród, zagon pamięci,
gdzie łza się w oku sama kręci.

Gdzie wspominamy tych co odeszli
i co przed nami do nieba przeszli.

Tam kwitną kwiaty i płoną znicze.
Symbolizują wieczne życie.

Tam spoczywają zmarłych szczątki.
Stoją nagrobki dla pamiątki.

I tam umarli z Twej woli Panie
śpią i czekają na zmartwychwstanie.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

W Dniu Wszystkich Świętych

Schodzą na ziemię wszyscy Święci.
Spijają kropelki pamięci.

Zbierają łzy, zaznaczyć trzeba,
te łzy to są klejnoty nieba.

Zbierają prośby i petycje
o odpocznienie i wieczne życie.

To dzień zadumy i ich radości.
Cieszmy się z nimi z ich świętości!

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Cmentarz

Cmentarz, to poświęcona ziemia,
gdzie ciało ludzkie w proch się przemienia.

Gdzie oczekuje na zmartwychwstanie
już w innej postaci i stanie.

To miejsce spoczynku w spokoju,
po trudnych latach życia i znoju.

Gdzie dla pamięci stoją tablice.
I kwitną kwiaty, palą się znicze.

I spada z oczu, gdy dusza łka
i wsiąka w ziemię, niejedna łza.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Żołnierze niepodległości

Polscy zołnierze z Bożej woli
zrzucili kajdany niewoli.

Ojczyznę, naród obronili
i spod zaborów wyzwolii.

Wielu żołnierzy w walce poległo,
kiedy walczyli o niepodległość.

Ci co przeżyli wolność przynieśli,
też już na wieczną wartę odeszli.

Walczyli dzielnie i Ci i Ci.
Aż do ostatniej kropli krwi.

Tu łza wdzięczności w oku się kręci.
Wieczne odpoczywanie! Cześć ich pamięci!

Halina Gąsiorek-Gacek
Patron Szkoły
18 października obchodziliśmy święto Patrona Szkoły, jest nim św. Jan Paweł II
Różaniec na rowerach
W niedzielę 23 października odbyła się kolejna parafialna rowerowa pielgrzymka. Przy kościołach sosiednich parafii odmawialiśmy chwalebne tajemnice Różańca. Dziękuję uczestnikom, porządkowym i Straży Pożarnej za wspólny wyjazd.

Ks. Proboszcz

Pielgrzymka do miejsc kultu Matki Bożej
W dniach od 23 do 25 września nasi parafianie uczestniczyli w pielgrzymce do miejsc kultu Matki Bożej. Podczas tego weekendu zobaczyli Sanktuarium NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II, w sobotę pielgrzymowali do Gietrzwałdu gdzie wraz z całą pielgrzymką uczestniczyli w Mszy świętej. Następnie udali się do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, również w tym dniu mieli możliwość zobaczenia Kwatery Głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży. W Niedzielny poranek nasi parafianie wyjechali w stronę Niepokalanowa, gdzie korzystając z gościnności zakonu franciszkanów, mieli okazję zwiedzić miejsca i muzeum związane ze św. Maksymilianem Kolbe. W godzinach wieczornych pielgrzymi powrócili cali i zdrowi do Pisarzowic.
Pielgrzymka do Częstochowy
4 października, odbyliśmy tradycyjnie jak co roku pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym narodowym sanktuarium spędziliśmy na modlitwie prawie 7 godzin. Msza święta, Droga Krzyżowa, Różaniec, modlitwa indywidualna. Dwoma autokarami pielgrzymowało 86 osób. O. Paulin, polecił, byśmy zapamiętali 6 słów: Maryjo, Królowo Polski, jestem, pamiętam, czuwam. Dziękuję wszystkim uczestnikom modlącym się za całą parafię.

Ks. Proboszcz

Wiersze
Westchnienie do Matki Bożej

O, Matko Boża Różańcowa,
trudno wdzięczność oddać w słowach.
Za łaski, które upraszasz
dla Twych dzieci Matko nasza.

Dałaś nam różaniec Pani,
by się często modlić na nim.
Przed nim czmycha każde zło.
Taką ma różaniec moc.

I modlimy się niezmiennie.
I ja modlę się codziennie.
Proszę prostymi słowami:
Matko wstawiaj się za nami!

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Ostatnia prośba

Panie Jezu Chryste i Baranku Boży
dałeś mi szczęsliwie do starości dożyć.

Dałeś mi zdrowie Przyjacielu drogi
i to, że mnie jeszcze noszą moje nogi.

To, że serce bije jeszcze wciąż miłością.
Dla Ciebie i bliźnich z wiarą i z radością.

Dałeś mi nadzieję na wieczność, do tego
dobrą pamięć, która nie pamięta złego.

I dałeś mi duszę, która nie rozpacza.
Zapomina krzywdy oraz je wybacza.

Daj mi jeszcze stanąć na niebieskich progach.
A wcześniej do nieba dojść na własnych nogach.

Jeśli każesz cierpieć, spróbuję to znieść.
A teraz mój Panie, szczęść mi nadal, szczęść!

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Wierz i kochaj!

Jezu Synu Boży, nasz niebieski Bracie,
do Ciebie należą miłości połacie.

Do Ciebie należą wiara i nadzieje,
które nie przeminą, wiatr ich nie rozwieje.

Do Ciebie należą zakamarki dusz
i uczucia serc tak zmęczonych już.

Do Ciebie należy pokarm serca, duszy
i niewinna łza, która skały kruszy.

Oraz topi lody serc tak zatwardziałych.
Miłość czyni cuda poprzez ten czas cały.

Miłość na krzyżu mocno zraniona,
z krzyża podaje zbawcze ramiona.

Więc kochaj Boga. Bliźniego też.
I przykład z Pana Jezusa bierz!

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Prośba do Matki Bożej Nieustajacej Pomocy

Mateczko nieustającej pomocy,
Ty wiesz dlaczego łzawią me oczy.

Do Ciebie Matko prośby zanoszę.
O wstawiennictwo do Boga proszę.

Pan Jezus dał nam za Matkę Ciebie,
żebys nas wspomagała w potrzebie.

Byś w trudnych chwilach była z nami
i ratowała nas cudami.

Klękam z ufnością przed Twym obrazem,
że mi pomożesz i tym razem.

A ja z wdzięćzności za Twoją pomoc
będę wychwalać Matko Twą dobroć.

Halina Gąsiorek-Gacek
Pisarzowickie dożynki 2022

W niedzielę, 18 września składaliśmy Panu Bogu podziękowania za tegoroczne obfite polony. Mszę świętą dziękczynną o godz. 8.30 celebrowali kapłani: ks. Proboszcz oraz wikariusz ks. Andrzej Kuźma. Było to wielkie dziękczynienie za chleb, miód, owoce, warzywa i wszystkie płody ziemi, które służą człowiekowi i zwierzętom za pożywienie.

Dziękujemy Kołu Gospodyń – Strażniczkom Tradycji, Pszczelarzom, Radzie Sołeckiej, Gospodarzom Dożynkowym - Lidii i Krzysztofowi Kubiczkom. ks. J.G.

Foto: Tomasz Tobiasz

Wiersze
Proste wyznanie

Ciało moje słabnie.
Słabną także oczy.
Co ja bym zrobiła
bez Twojej pomocy?

Bez Twojej opieki
i Twojego wsparcia.
Bez błogoslawieństwa.
Twojego oparcia.

Bez Twojej miłości,
łask i Bożych darów
oraz bez talentów,
dobroci bezmiarów...

Wierzę w Ciebie szczerze
i ufam w pokorze,
chwalę, wielbię, kocham
dobry Panie Boże!

Halina Gąsiorek-Gacek

***


Panie Boże!

Przed Twym obrazem z ufnością klękam.
I tylko Twego gniewu się lękam.

I tylko Twojej kary się boję.
I proszę wybacz mi grzechy moje!

I grzechy moje zapomnij Panie!
I oszczędź mi Twoje karanie.

Ja wszystkich grzechów szczerze żałuję
oraz poprawę obiecuję.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Szczęść Panie Boże!

Dożynki, to święto rolników
i polskiej ziemi miłośników.

Dziękują Panu Bogu za plony
i niosą wieńce przed Boże trony.

Wypracowane w pocie i w trudzie.
Kochają ziemię wiejscy ludzie.

Że jak szeroka nasza Ojczyzna,
ziemia w niej wyjątkowo żyzna.

Chłopi dziekują Bogu za siły
i proszą oby się nie skończyły.

Proszą o pogodę bez burz
i gradobicia, powiodzi, susz.

Błogosław Panie łask Bożych niwą
rolników za to, że naród zywią.

I za wysiłek w trudzie i w znoju.
I Szczęść im Boże na każdym polu.

Halina Gąsiorek-Gacek
Pielgrzymka 2022

W dniach 06 - 11.08.2022 jako pątnicy zdążaliśmy z XXXI PIESZĄ PIELGRZYMKĄ DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ. Z tegorocznym hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” przeżywaliśmy czas rekolekcji w drodze, słuchając konferencji, z modlitwą i śpiewem na ustach, niosąc radości i troski codzienności przed oblicze Czarnej Madonny.

Z błogosławieństwem Ks. Biskupa Romana Pindla wyruszyliśmy z Wilamowic w liczbie około 550 osób, w pięciu grupach, z naszej parafii pielgrzymowało około 20 osób. Wszystkim, którzy swoją sympatią, pomocą, modlitwą, posługą, dobrym słowem i motywacją wspierali nas w drodze - Bóg zapłać ! Służbom porządkowym, medycznym, organizatorom, a przede wszystkim Bogu - ogromne dziękczynienie, Mateńce Maryi za opiekę i prowadzenie - wdzięczność i radość, wszystkim braciom i siostrom pątnikom za cudowną atmosferę i wzajemne wspieranie - Bóg zapłać !

Anna Tora

Wiersze
Serdeczna prośba

Panno czcigodna, czysta i święta,
Matko Jezusa do nieba wzięta.

Matko najświętsza, niepokalana
nam przez Jezusa za Matkę dana.

Bronisz swych dzieci już przez wieki.
Ochraniasz płaszczm Twej opieki.

I nieustannie nas dzieci swe
wciąż tarczą wiary bronisz przed złem.

Tyś drogowskazem na życia drogach.
Upraszasz łaski u Pana Boga.

I czynisz cuda, od lat je sprawiasz,
ocierasz łzy, chorych uzdrawiasz...

Nie opuszczaj nas Wniebowzięta Pani
bron nas i chroń, módl asię za nami!

Halina Gąsiorek-Gacek
Boże Ciało
Fotografie wykonał Tomasz Tobiasz

Pieśń: Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba ! Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom Jego powodzi.

Niech Chrystus błogosławi Pisarzowicom. Dziękujemy za procesję Bożego Ciała ! Duszpasterze
Odpust
Relacja fotograficzna p. Cecylii Puzoń. Jubileusz 50 - lecie kapłaństwa Księdza Prałata Stanisława Śmietany
Fotografie i pozdrowienia z Fatimy
Dziękujemy za modlitwę.
Wiersze
***

Serce Jezusa

Serce Jezusa ognisko miłości.
Niewysłowione źródło świętości.

Serce Jezusa z wszystkich największe
i wszelkiej chwały najgodniejsze.

Serce Jezusa, dziś błagam Ciebie:
Racz wspomnieć Panie i na mnie w niebie!

Serce Jezusa głębino cnót,
które nas wiedziesz do raju wrót.

Serce Jezusa skarbnico mądrości,
wszystkich talentów, umiejętności.

Serce Jezusa, świątynio Boga.
Niebo powita nas w Jego progach.

Serce Jezusa przebłaganie za grzechy
i dla nas źródło wszelkiej pociechy.

Serce Jezusa miłosierdzia wielkiego
jest sprawiedliwe dla każdego.

Sece Jezusa, z nim pojednanie,
to nasze życie i zmartwychwstanie.

Serce Jezusa zbawienie ufających
oraz nadzieja w nim umierających.

Serce Jezusa gładzi świata grzechy
i jest roskoszą wszystkich świętych.

Serce Jezusa błogosław nam
i prowadź nas do nieba bram!

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Hostia

To delikatny, bieluchny opłatek,
życia wiecznego nasz zadatek.

To Jezusa Chrystusa Ciało,
które na krzyżu za nas umarło.

To pokarm każdej ludzkiej duszy,
zanim do nieba nie wyruszy.

To żywy chleb w drodze do nieba.
Spożywać go często potrzeba.

I na kolanach szczerze i z wiarą
przyjmować, co jest wiary miarą.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Od piątku do piątku

Wśród wszystkich piątków są wyjatki.
To dni szczególne, pierwsze piątki.

W tych dniach Pan Jezus z pomocą księdza,
darzy łaskami chorych nawiedza.

Posila swoim świętym Ciałem
i błogosławi Bogu na chwalę.

Bywa uzdrawia, uśmierza ból.
Tak czyni cuda Pan nasz i Król.

Też mam to szczęście od pewnej pory,
zaliczam się także do chorych.

Przyjmuję Pana z wiarą, z nadzieją,
której żadne wiatry nigdy nie rozwieją.

Ja modlę się z pomocą wierszy.
Czekam na piątek kolejny, pierwszy.

Halina Gąsiorek-Gacek

W Zielone Świątki

Znów zapłoną nam sobótki.
Dla tradycji i pamiątki.
Serca chruściane gałązki,
bo Zielone Świątki.

Jak co roku wyjątkowe
dla każdej rodziny,
bo odwiedzić ma je zwiastun
najlepszej nowiny.

Przy nim nic to szary dzwoniec.
I nic czarna błyskawica.
Bo to zwiastun wiecznej wiosny
śnieżnobiała gołębica.

Która fruwa ponad ziemią
wypatruje w których progach,
modląc się do Niego
chwalą Pana Boga.

Ale sfruwa, hojnie darzy,
tam gdzie ludzie na kolanach,
czystym sercem w zgodzie z głosem
wielbią swego Pana.

I rozgrzeje wierne serca
bożą łaską do białości.
I zapłoną jak pochodnie
blaskiem i ogniem miłości.

Zadziwią sie okolice
znane z sobótkowych gustów,
skąd tuż obok na wsi ludzie
wzięli tyle chrustu!?

Halina Gasiorek-Gacek

***
I Komunia święta
dzieci klas III, 15 maja 2022
Bierzmowanie
Najmilsi, prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na te przybrane dzieci swoje, odrodzone już na chrzcie do życia wiecznego. Niech Duch Święty umocni je swoimi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego.

W dniu 7 maja Biskup Piotr Greger udzielił młodzieży naszej parafii sakramentu bierzmowania. Przez prawie rok kandydaci midlili się, spotykali w grupach, przystępowali do sakramentu pokuty I wspólnie oczekiwali na ten, ważny na ich życiowej drodze sakrament.

Boże wszechmogący, Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który odrodziłeś te sługi swoje przez wodę i Ducha Świętego i uwolniłeś ich od grzechu, ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Remont schodów rozpoczęty
Dar z Ukrainy (Bożnik)
Wiersze
Ave Maryja!!!

Ave Maryja! Biją dzwony
na wszystkie cztery świata strony.
Ave śpiewają Anieli w niebie
i zachęcają do śpiewu Ciebie.

***

Modlitwa do Majowej Panienki

Majowa Panienko!
Najjaśniejsza Pani.
Chroń nas od złego!
Módl się za nami!

Panno Przeczysta,
grzechem nieskalana,
wstawiaj się za nami!
Proś Jezusa Pana!

Żeby Twój Syn Boży
spojrzeć na nas raczył,
pochylił nad nami
i grzechy wybaczył!

A my Panienko
jasniejsza od słońca,
będziemy Cię chwalić,
kochać do dni końca.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Wiwat Maj!!!

W maju tłumy ludzi
niosą kwiaty, serce
i oddają cześć
Majowej Panience.

Dla Niej kwitną kwiaty
co rok, całej wiosny
i dzwoni skowronek
prosty hymn radosny!

A wierni Jej ludzie,
Jej pieśni śpiewają.
Chodzą na Majówki
i hołd Jej oddają.

Dziękują za cuda
przez Nią uczynione,
obronę, opiekę
w życiu doświadczone.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Śliczna jak lilija

Niewinna i śliczna
Panna, jak lilija.
Najpiękniejsza z kwiatów
Panienka Maryja.

Jaśniejsza od gwiazd,
co błyszczą na niebie.
I nasza ostoja,
ratunek w potrzebie.

Uprasza nam łaski
wszelakie u Boga.
Czczona i wielbieona
w prostych polskiech progach.

A także w kapliczkach
stojących przy drogach.
To najbliższa sercu
Matka Pana Boga.

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Rezurekcja w Pisarzowicach
Foto: Cecylia Puzoń
Zdjęcia Bożego Grobu
Zakończenie Wielkiego Postu w naszej parafii
8 kwietnia - Droga Krzyżowa ulicami Pisarzowic, w czasie obfitego deszczu, modlitwa pokutna za popełnine grzechy i o pokój na Ukrainie. Foto: Cecylia Puzoń

10 kwietnia – Niedziela Palmowa, w pelnym kościele dużo dzieci, poświęcenie pięknych palm, nagrody od Rady Sołeckiej. Bóg zapłać. Foto ks. Bartłomiej Dziedzic
Wiersze
Wielki Czwartek

Wielki Czwartek największy z wszystkich,
ustanowienie Eucharystii.

Jezus przemienił w Ciało chleb,
a wino w Przenajświetszą Krew.

Kazał Chleb jeść, a wino pić,
by zgodnie z Jego wolą żyć.

Tak więc Komunię przyjmować trzeba,
aby na pewno dojść do nieba.

Więc przyjmuj Ją jak najczęśćiej,
aby zasłużyć na wieczne szczęście.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Wielki Piątek

Dzień w dziejach świata najsmutniejszy
i z wszystkich piątków najtragiczniejszy.

W tym dniu Syn Boży umiłowany
został skazany, ukrzyżowany...

Cierpiał niewinnie Jezus Jedyny.
Umarł za nasze grzechy i winy.

A wszystko żeby człowieka zbawić.
Dusze od śmierci, piekła wybawić.

Żałuj człowieku i roń łzy.
Wszystkiemu winien jesteś Ty!

Halaina Gąsiorek-Gacek

***

Dzień Zmartwychwstania Pana Jezusa

Najradośniejszy dzień w dziejach ziemi
i cud nad cuda, co wiele zmienił.

W tym dniu Pan Jezus, rzecz oczywista,
po śmierci na krzyżu zmartwychwstał!

Zwyciężył Śmierć, piekło, Szatana.
Sam wyszedł z grobu dnia trzeciego z rana.

Zbawił nieszczęsne Adama plemię
i nowy pokój przyniósł na ziemię.

I dał nadzieję na zmartwychwstanie
oraz obiecał w niebie mieszkanie.

Więc ciesz się człowieku mizerny.
Raduj się wesel i bądź Mu wierny.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Brzmi Alleluja!!!

Alleluja! Biją dzwony.
Cały świat rozweselony.

Alleluja! Śpiewa ptak
i do wtóru świszcze wiatr.

Alleluja! Szemrzą rzeki.
Śpiewa Panu żywioł wszelki.

Alleluja! Szumią drzewa.
I radośnie człowiek śpiewa.

Cały świat wychwala Pana.
Cieszy się ze Zmartwychwstania!

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Wiersze
***

Zrozum człowieku!

Żałuj człowieku za wszystkie grzechy.
Te dla swawoli i dla uciechy.
Te z bezmyślności oraz głupoty.
Za zakazane serca łopoty.

I te z chciwości i pazerności,
fałszu, obłudy i z zazdrości.
Te wbrew zasadom i rozsądkowi,
wbrew przykazaniom. Co się nie głowić.

Bo grzechy wszystkie plamią sumienie.
I zagrożone duszy istnienie.
Za wszyskie grzechy i przewinienia
Pan Jezus umarł znosząc cierpienia.

I cierpi wciąż, gdy człowiek zgrzeszy!
A z tego tylko diabeł się cieszy!
Konieczna rozmowa, ta z wszystkich najszczersza,
czyli dobra spowiedź. I tu koniec wiersza.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Dziesięć grzechów ciężkich

Żałuj człowieku mizerny,
że bywasz Bogu niewierny...

Masz przed NIm innego Pana!
Przed nim klękasz na kolana.

I że bierzesz wciąż, codziennie
Jego imię nadaremnie!

Że karierą tak zajęty,
nie zawsze święcisz dzień święty!

Grzechów twych nie widać końca.
Nie czcisz matki, ani ojca!

To też zbrodnia, że tak powiem,
gdy zabijasz myślą, słowem!

Choć przysięgę ślubną złożysz,
zdradzasz oraz cudzołożysz!

I nie żyjąc w biedzie, na dnie,
by mieć jeszcze więcej, kradniesz!

Czasem fałszywie, nie wiedzieć czemu,
świadczysz przeciw bliźniemu swemu!

Kobiety nie tylko oglądasz,
a żony bliźniego pożądasz!

Z pazerności i z chciwości
rzeczy bliźniemu zazdrościsz!

Zadbaj o duszę i serce.
Módl się, żałuj, nie grzesz więcej!

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Pożegnanie
W środę, 2 lutego, po Mszy świętej o godz. 17.00 pożegnaliśmy Księdza Piotra, wikariusza naszej Parafii, który pracował w Pisarzowicach sześć i pół roku. Ksiądz Piotr uczył dzieci młodszych klas, przygotowywał III klasy do I Komunii Świętej. Prowadził w parafii Wspólnoty Radia Maryja i Apostolstwo Dobrej Śmierci. Delegacje parafii złożyły podziękowanie za wytrwałą pracę duszpasterską, złożono życzenia, by Jego posługa już jako Proboszcza w parafii Świnna przynosiła błogosławione owoce.

Foto p. Cecylia Puzoń
Wiersze na Luty
Człowiek bez Boga

Bez Boga człowiek w nędzę popada.
W nędzę duchową. I trudna rada.

Bez Boga człowiek jakże jest różny,
podły, fałszywy, zły, chciwy, próżny...

Bez Boga człowiek, pamiętać trzeba,
nigdy nie wejdzie do raju, nieba.

Bez Boga człowiek posród pośpiechu
popełnia błędy i żyje w grzechu.

Bez Boga człowiek w życia podróży,
fakt, słucha diabła i jemu służy.

Halina Gąsiorek-Gacek
***

Gdy Gromnica płonie

Mateczko Gromniczna, dałaś nam Gromnicę,
aby oświetlała nasze trudne życie.

Aby nam do nieba oświetlała drogę
i broniła od piorunów, które sieją ogień.

Żeby rozświetlała mroki każdej nocy.
Była przy nas kiedy gasną nasze oczy.

Kiedy staje serce, a stęskniona dusza
na szlaki nieba zdąża, wyrusza.

Niechaj Twa gromnica nigdy nam nie zgaśnie.
A z Twoją pomocą świeci coraz jaśniej.

Dziękujemy za nią, Najjaśniejsza Pani.
Niech nam wiecznie płonie.Ty módl się za nami.

Halina Gąsiorek-Gacek

Gromnica

Gromnica płonie ogniem miłości.
Rozświetla mroki światłem wieczności.

To świeca, która wielką moc ma
i broni od wszelkiego zła.

Kiedy pioruny i wichry wieją,
pal ją z ufnością i z nadzieją.

Gdy śmierć się zbliża, zapada noc,
od zła obroni, taką ma moc.

Ocali duszę od szponów zła
oraz oświetli do nieba szlak.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Prośba o natchnienie

Mój Panie Boże, który wszystko wiesz
i wszystko możesz, gdy tylko chcesz.

Ty wiesz, że zawsze Cię w sercu noszę
i Twoją wielkość rymami głoszę.

Stąd moje nieśmiałe westchnienie,
dałeś mi talent , daj i natchnienie.

Spraw dobry Boże, Panie miły,
by wiersze godne Ciebie były.

Jak długo zechcesz będę tworzyć,
by Panie Twej pochwały dożyć...

Halina Gąsiorek-Gacek
Kolędowanie
W niedzielę 9 stycznia Diakonia Muzyczna SOLO DIOS BASTA wybrała się na kolędowanie po naszej wsi.
Odwiedzaliśmy krewnych, znajomych i udaliśmy się też z kolędą na plebanię do ks. Proboszcza.
Śpiewanie i granie to nasza pasja, tak więc każdy odwiedzony dom napełniliśmy wesołymi pastorałkami i kolędami.
W każdej rodzinie zostawialiśmy życzenia, które kierujemy również do wszystkich parafian:
 
 
Po kolędzie chodzimy, świętości wam życzymy.
 
Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
Aby nienarodzeni nie byli odrzuceni. 
 
Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
Niech wszystkie dzieci małe rosną na Bożą chwałę.

Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
I niech każda Mamusia bardzo kocha Tatusia.
 
Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
I niech jak trzej królowie Bogu każdy odpowie.
 
Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
Miłości wam potrzeba, a po śmierci do nieba.
 
Hej kolęda, abyście święci byli,
Hej kolęda i Bogu zawierzyli.
 
W.T.
Wiersze Nowy Rok
W Nowym Roku

Panie Boże w Nowym Roku
daruj ludziom boży pokój.

Daruj ludziom dobre zdrowie,
by nie cierpiał żaden człowiek.

A jeżeli cierpi, Królu
daj mu ukojenie w bólu.

Tak liczne żniwa zbiera śmierć.
Wstrzymaj ją Panie i ludziom Szczęść!

Oświeć rządzącyh, dzielących schedę,
żeby zlikwidowali biedę.

Żeby nie było żadnej nędzy.
Z nadmiaru czy z braku pieniędzy.

Żeby nie było więcej już,
powodzi, kataklizmów, burz...

Żeby się ludzie szanowali.
Siebie i Ciebie Panie kochali.

Żyli, wierzyli jak należy.
Zdołali godnie życie przeżyć.

I wyznawali życiem Ciebie
i zasłużyli na szczęście w niebie.

Spraw Panie Boże, by Rok nowy
był jak szczęsliwy,tak wyjątkowy.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

Zaduma w Boże Narodzenie

Narodził się Jezus w Betlejem w stajence.
Teraz rodzi w szopce, którą zwie się sercem.

Rodzi sie od święta. Rodzi się na co dzień,
kiedy serce czyste i z sumieniem w zgodzie.

Dusza śpiewa, kwili na chwałę peany,
klęcząc na kolanach, bo to Pan nad pany.

Przed laty w gospodzie nie było dlań miejsca,
a i dzisiaj nie ma w wielu ludzkich sercach.

Od Ciebie zależy, by się to zmieniło,
by miejsce dla Boga zawsze w sercu było.

Halina Gąsiorek-Gacek

***

W ślad za królami

Trzej królowie szli przez świat. Mijali wsie, miasta.
Wiodła ich do celu, Betlejemska gwiazda.

A kiedy już doszli z wiarą i z ochotą,
darowali Jezuskowi mirrę, kadzidło i złoto.

I oddali pokłon w Betlejem w stajence.
Ty nie musisz szukać, gdy masz czyste serce.

Teraz Pan Jezus, żeby się narodzić,
o każdej porze do Ciebie przychodzi.

Podaruj Mu miłość Boga i Człowieka.
Bóg na dobre życie i na miłość czeka.

Halina Gąsiorek-Gacek

***
Ta strona używa plików cookies.    Więcej    AKCEPTUJĘ